Adriana Matoshi zgjedhet aktorja më e mirë në festivalin ‘Fantaspoa’ në Brazil

Filmi debutues i Antoneta Kastratit ‘Zana’, që pati premierën e tij botërore në festivalin e madh të Torontos në Kanadë dhe njëherit propozimi i Kosovës për kategorinë Best International Feature të ‘Oscars’, deri më sot ka qenë pjesë e shumë festivaleve e çmimeve ndërkombëtare, shkruan KultPlus.

Filmi ‘Zana’ është një dramë tronditëse dhe emocionuese që përcjellë një grua të re kosovare që përpiqet të bëhet nënë përderisa ballafaqohet me tmerret nga e kaluara e saj e errët e kohës së luftës. Ditën e djeshme u bë e ditur se filmi është bërë pjesë e programit ‘In Focus’ në Festivalin e Sarajevës.

Ndërsa sot, “Zana” rendit suksesin e radhës. Është aktorja Adriana Matoshi e cila ka fituar çmimin e aktores më të mirë në konkursin zyrtar Ndërkombëtar në Festivalin e Filmit “Fantaspoa” në Brazil. Me rolin e saj në filmin “Zana”, Matoshi ka dëshmuar edhe njëherë fuqinë e saj si aktore dhe shumë nga kritikët e kanë konsideruar si rolin e saj më të mirë. Njëjtë ka menduar edhe juria e festivalit në Brazil duke i ndarë këtë çmim aktores kosovare në mesin e shumë aktorëve të njohur.

Lajmin e ka bërë të ditur edhe vetë regjisorja Kastrati e cila e ka uruar Matoshin për çmimin dhe është shprehur e lumtur që ka pasur fatin të punoj me të, vahzdon shkrimi i KultPlus.

“Shume urime Adriana për çmimin “Aktorja me e mire” ne Festivalin e filmit fantastik ‘Fantaspoa’ ne Brazil!!! Ju jeni aktore e mahnitshme, ndihem me fat që pata rastin të punoj me ty”, ka shkruar regjisorja.

I krijuar në vitin 2005, Festivali Ndërkombëtar i Filmave Fantastik të Porto Alegre, “Fantasopa”, është festivali nismëtar i sjelljes së filmave të zhanrit fantazi në Brazil. Fantasopa është një festival 18 ditor, që ka në dispozicion vetëm dy dhoma për shfaqje dhe ekspozon mbi 100 filma në vit.

Në çdo edicion të këtij festivali ndahen 20 çmime të ndryshme në kategori të ndryshme të këtij festivali si dhe çmimin e “arritjes në jetë”, që tashmë është ndarë për disa nga autorët më të mëdhenj të zhanrit fantastik.