Mjeku shqiptar nuk kishte sëmundje shoqëruese, ai vdiç nga Covid-19

Lajmin për vdekjen e profesorit Arjan Pushi e kanë pritur me dhembje edhe kolegët e tij.

Pushi nuk kishte sëmundje shoqëruese, ai e humbi betejën me Covid-19.

Ja si e përjetoi lajmin e hidhur dr Anila Kalleshi, dietologe klinike:

Me dhimbje të thellë, nga spitali Infektiv është regjistruar viktima e parë e koronavirusit në radhët e bluzave të bardha.

Prof. Dr.Arjan Pushi, mjek hematolog në QSUT ka ndërruar jetë pas një beteje disa ditore me virusin vdekjeprurës COVID-19.

Profesor Pushi nuk ka pasur asnjë sëmundje shoqëruese dhe u prek nga Covid-19 në detyrë, teksa në repartin e homatologjisë u shënuan dhjetra raste me koronavirus, edhe në radhët e pacientëve të shtruar.

“E gjithë familja e kemi ndjekur me ankth të madh çdo ditë e natë gjendjen e profesorit. Shpresonim për lajme veç tē mira.

U dorëzove profesor perpara ketij virusi te mallkuar.

Ti që ndër vite shpëtove jetë njerëzish në shërbimin e hematologjisë në vendin tonë dhe mbarë trevat tona ku ka shqiptarë, Ti qē dhe kontributin tënd akademik në breza të tērē mjekësh!

U prehsh nē paqe profesor! Do të të kujtojmë gjithmone profesor.

I përjetshëm qoftë kujtimi yt miku ynë I shtrenjtë!“/mediafokus.info